Talangen visade vägen för Kalmar. Ett KFF som hyllades av sin tränare efter matchen.
– Vi hade en väldig fart när vi tog fram bollen i planen, säger Magnus Pehrsson till Fotbollskanalen.
Under tisdagen tog Kalmar FF en meriterade seger under sitt träningsläger i Turkiet. Motståndet stod Zorja Luhansk för, ett lag som ligger fyra i den ukrainska ligan och som spelade i Europa Leauge så sent som 2017/2018.
Matchvinnare blev den 19–årige mittbacken Johan Stenmark som nådde högst på en hörna och via målvaktens händer lyckades stöta in bollen i mål. Zorja Luhansk pressade Kalmar i slutet av den andra halvleken men KFF höll undan och vann med 1–0.
KFF–tränaren, Magnus Pehrsson, tycker att laget tog flera kliv i rätt riktning i matchen.
– Vår defensiv var väldigt bra. Jag tycker också vi var mycket bättre i både de offensiva och defensiva omställningarna är förra gången. Framför allt i första halvlek såg man det tydligt. Vi hade en väldig fart när vi tog fram bollen i planen, på ett sätt som vi inte hade i förra matchen, säger Magnus Pehrsson till Fotbollskanalen.
Matchen var KFF:s andra under träningslägret. Den första slutade 1–1 mot ryska Arsenal Tula och härnäst väntar Dynamo Brest från Vitryssland.