Kvinnohistoria på länsmuseet i Kalmar

88-åriga Isa Edblom höll en föreläsning om kvinnohistoria på länsmuseet i Kalmar. FOTO: Ellen Eriksson.

Vid lunch-tid höll den 88-åriga Isa Edblom en föreläsning om kvinnohistoria på länsmuseet i Kalmar.

Författaren, journalisten, hedersdoktor som år 1992 vann det stora journalistpriset och var med och grundade radio Ellen som var det första uttalade feministiska radioprogrammet.

I höstas föreläste Isa Edblom om radio Ellen men den här gången ligger fokus på hennes bok ”Kvinnohistorier- från Fanny Kamprad till Mary Quant och 83 andra kvinnor”.

Isa Edholm berättar med inlevelse och humor hur hon länge har samlat på sig korta historier om kvinnor ur historien. Berättelserna hade hon samlat på sig när hon arbetade på radion med ett dagligt kvinnoprogram där de istället för ett intro till programmet valde att inleda programmet med ett kvinnonamn. Musiken som lades på skulle också ha en koppling till kvinnonamnet och hennes historia.

– Jag lärde mig så mycket själv, genom kvinnohistoria. Jag hade levt helt utan kvinnohistoria, fast mitt i den utan att begripa det, sa Isa Edholm.

Edholm berättar kort om olika kvinnor från 1600-tal till 1800-tal, med olika social status familjebakgrunder och kända som okända. Edholm vill lyfta historierna om dåtidens kvinnor och att de lever kvar genom gamla brev och domstolsprotokoll.

Isa Edholm beskriver det som att kvinnor genom tiden alltid har tagit makt genom sina kläder. Förr stred kvinnor för sin rätt att klä sig lätt och ledigt. Detta menar Edholm kan kopplas till nutida knytblusen.

Detta var andra gången Isa Edholm besökte Kalmar länsmuseum på kort tid. Reaktionen att döma så verkar denna föreläsningen uppskattas av publiken.