Efter årets julklapp – nu ökar försäljningen på second hand

Ulf Irebring
Ulf Irebring är Stadsmissions Second Hands områdeschef. FOTO: Hamed Ubaidi–Karlsson.

På stadsmissions second hand i Kalmar har en tydlig ökning av besökare märks av efter årets julklapp 2018, som var återvunna plagg. Det handlas mindre nya kläder samtidigt som second hand–handeln ökar, visar en forskning från Göteborgs Universitetet.

– Stadsmissions Second Hand har ofta många besökare men det har ökat ännu mer efter årets julklapp 2018, säger Ulf Irebring, områdeschef på stadsmission i Kalmar.

Stadsmission i Kalmar har blandade besökare, de har både svenska och nyanlända besökare i olika ålder.

– Det går bra rent ekonomisk i alla våra verksamheter, säger Ulf Irebring, stadsmissions områdeschef i Kalmar.

Det går bra i second hands kassa därför har de plan att utveckla mer sin verksamhet under året.

En forskning från 2016 visar att handla nya kläder och skor avtar samtidigt som det ökar att handla på second hand. Året 2016 ökade Konsumtionen med 2,2% inom alla områden med undantag från kläder och skor.

Mia Tegemark och Lily Tegemark

Mia Tegemark och Lily Tegemark besöker Second hand en gång i veckan. Om de inte hittar något de vill ha då fikar de istället.

Välkommen åter-skylt

Ny forskning visar att återbruk av kläder sänker miljöpåverkan upp till 50 procent.

Kön vid second hand

Kön försätter bakom byggnaden i parkeringen.

Ljushållare

Tomma ljushållare som väntar på sina ljus hemma hos dig.

Ali Khani Och Mohammad Hassani

Ali Khani och Mohammad Hassani handlar ofta på second hand.

Böcker i second hand

Böcker som kan köpas för bara tio kronor.

Röd mössa

60 procent av kläderna som svenskar slänger är på ett skick som skulle kunna användas igen.