Svartstädning i Kalmar ska granskas

Någon som moppar golvet.
Många av dagens städjobb kan vara knutna till organiserad brottslighet. Foto: Piqsels

I tisdags förra veckan gick Skatteverket ut med ett pressmeddelande om att deras insatser kommer rikta sig mot felaktigheter i arbetslivet. Svartarbete i städ- och transportbranschen och andra brott står högt i fokus att inspektera.

Sammanlagt åtta myndigheter har fått i regeringsuppdrag att kontrollera brott i arbetslivet på olika sätt. Myndigheterna informerar och samarbetar med varandra vid tillsyner av eventuella brister. Tack vare att deras samarbete räcker ett besök hos företagen istället för flera.
– I och med att de deltagande myndigheterna tittar på sina respektive ansvarsområden får vi tillsammans en större genomlysning av företagen i fråga, menar Patrik Nilsson, arbetsmiljöinspektör på Arbetsmiljöverket.

Under 2017 omsatte städbranschen cirka 42 miljarder kronor. Fakturaskrivande företag döljer osann svart arbetskraft med hjälp av osanna fakturor. Städföretagen i Sverige består till stor del av utländsk arbetskraft, Arbetsmiljöverkets lägesrapport menar på att risken har ökat för fel kring skatter.
– Företagen utnyttjar folk som kommer från andra länder, de har ofta kopplingar till organiserad brottslighet, fruktansvärt utnyttjande, säger Conny Svensson, nationell samordnare på Skatteverket när han refererar till lägesrapporten.

I början av februari gjordes en nationell tillsyn över brister i verksamheter, inga inspektioner har ännu gjorts i Kalmar men kommer under 2020 att vara en av städerna som granskas.

– Det vi kan se är att arbetskraftsexploatering är störst inom personalkrävande verksamheter, i norr ofta bärplockning och söder grönsaksodling. Till detta kommer branscher som restaurang, bilvård, och städ där problemet är mer lika i hela landet men mer vanligt i städer, menar Patrik Nilsson.

Senaste nytt

Väder Kalmar Län
1024px-Instagram_logo_2016.svg
@Calmariten
Unknown
@Calmariten

Krönikor