I lördagseftermiddag höll Barncancerfonden Östra en ljusmanifestation på Larmtorget. Där tände besökare marschaller för att uppmärksamma barn som insjuknar i cancer.
Manifestationen ägde rum 15 februari som en del av den internationella Barncancerdagen. Då uppmärksammas barn som drabbas av cancer över hela världen.
– Vårt mål är att utrota barncancer och stötta drabbade familjer, säger Åke Jonsson, styrelsemedlem för Barncancerfonden Östra.
På larmtorget hade besökare möjlighet att tända en marschall och donera pengar till Barncancerfonden Östra eller Barncancerfonden Central. Skillnaden är att den Östra fondens uppgift är att anordna aktiviteter och resor till drabbade familjer. Medan den centrala organisationen använder pengarna till forskning.

Numera väljer många att skänka både pengar och egendom genom sitt testamente.
– För tre år sedan var det en kvinna i Östergötland som skänkte sin gård till oss. Helt plötsligt hade vi en hel gård som vi inte visste vad vi skulle göra med, berättar Åke.


Barncancerfonden Östra sålde gården och köpte en stuga i Fjällen som deras medlemmar får lov att hyra. Syftet med verksamheten är inte bara att hjälpa cancerdrabbade familjer via aktiviteter, utan även genom att vara ett forum för samtal.
– Jag är ingen föreningsmänniska. Men jag upplevde en sådan värme från föreningen under tiden när min son var sjuk, att jag ville vara med och stötta människor i samma situation, säger Åke.

