Hon skapar diskussion i sina workshops

Hanna Böhm
Hanna Böhm är illustratör och serietecknare. Foto: Privat

ARTIKEL. Hanna Böhm, 25, är illustratör och håller i “Digital Workshop med Hanna Böhm: illustrationer och serier”. En workshop där deltagarna får lära sig skapa illustrationer inom ämnen som rasism, homo- och transfobi.

Idag är det Internationella dagen för rätt till sanning om grova kränkningar av de mänskliga rättigheterna. Under 2018 begicks 7090 hatbrott i Sverige varav 4865 av hatbrotten hade främlingsfientligt eller rasistiskt motiv enligt BRÅ. Illustratören Hanna Böhm för samtal om rasism, homo- och transfobi för att skapa diskussion. Människor ska få en plats att samlas, diskutera och utvecklas tillsammans. I slutet av workshopen tipsar hon också om andra aktörer som deltagarna kan ta inspiration ifrån. 

Spadag
Konst av Hanna Böhm. Foto: Privat

– Ingen är ju i den här branschen själv eller i det här samtalet själv. Det känns skönt att kunna lyfta andra som har sagt saker på ett annat sätt som man själv kanske inte gör eller kanske inte kan än, säger Hanna Böhm.

Hanna växte upp i Sverige har själv blivit utsatt för både rasism och homofobi. Hon påpekar att frågor om etnicitet och sexualitet alltid kommer att vara viktiga och därför måste samtalen fortsätta.

Intresset för konst började när Hanna var tio år och som 20-åring fick hon sitt första konstnärliga uppdrag. Efter det har hon fått sin konst utställd på den digitala utställningen Antirasistiska blickar, där hon också höll i en workshop om ämnet rasism. Nu hoppas hon ännu en gång skapa diskussion.

Serieteckning
En av Hanna Böhms serieteckningar. Foto: Privat


– Jag hoppas att det här ska bli som ett forum att få tänka högt och bolla dom här frågorna med andra som också kanske har samma eller liknande erfarenheter och lära sig av det, säger Hanna.

Workshopen har inga krav på några förkunskaper inom illustration och Hanna kommer inte prata om några tekniker kring tecknandet. Däremot kommer hon att ge deltagarna en liten teckningsuppgift i mitten av workshopen. Hon ser fram emot de diskussioner som oftast uppstår under workshopen.

Folk ställer frågor om vad jag tänker kring olika saker och jag tycker det är väldigt nyttigt för mig som illustratör att jag har det samtalet, både med folk i min bransch och med andra.

Antirasistiskt bildspråk

I december 2020 höll Hanna i sin senaste workshop En antirasistisk blick som handlade om att analysera rasistiskt bildspråk och ta lärdom av det för att skapa antirasistisk konst. Hon menar att det är svårt att prata om rasism och antirasism utan att också prata om rasistisk propaganda och stereotypiska bilder.
Workshopen är en plats för att utforska sättet att tänka kring de stereotypiska bilderna som många har med sig sedan barnsben, berättar Hanna och fortsätter:

–  Man pratar mycket om att representera alla och att porträttera alla, men i stället råkar vissa reproducera ett rasistiskt bildspråk när dom inte känner till de här karikatyrerna. 

Under Hannas workshop, i början av april, får deltagarna lära sig att uttrycka sig och hur de kan göra det via konsten. Hon berättar att ingen workshop är den andra lik. Genom att höra andras perspektiv lär hon sig alltid något nytt. 

– Varje gång så breddas ju samtalet ytterligare.

Bild av Linda Oja

Linda Oja