Den fruktansvärt onödiga och tråkiga diskussionen uppstår varje år den 14 februari. Ena sidan hatar alla hjärtans dag, den andra älskar alla hjärtans dag.
Kom igen.
Butiker och andra kommersiella krafter utnyttjar, precis som alltid, att vi konsumerar mer vissa dagar än andra. Och? Låt dem. Det är ingen som tvingar dig att köpa hjärtballonger och tusen röda rosor. Det är absurt att vi blandar ihop kärlek och konsumtion. Det är inte de kommersiella krafterna som lurar oss. De lockar, absolut. Men det ligger mer i att vi har glömt bort vad kärlek faktiskt är. En kärlekshandling associeras mer med att ge en gåva än att säga det till personen.
Va lite skön istället.
Det handlar mer om din inställning och ditt fokus. Blanda ihop saker som inte har något med varandra att göra. För det stämmer inte. Kom inte med det tröttaste argumentet någonsin”varför inte fira kärleken alla dagar”. Kom igen. Det är inte riktigt att vi hatar varandra alla andra dagar. Då är det väl lika bra att ta bort alla minnesdagar. Barnens dag struntar vi i för jag tänker på barnen varje dag. Det argumentet räcker inte till.
Se det som en minnesdag där kärleken är i fokus, där du tänker lite extra på dina nära och kära. Då du reflekterar över vilka som tillför något i ditt liv. Om du verkligen älskar någon, varför inte uppmärksamma det på alla hjärtans dag? Laga lite mat, må bra med någon du tycker om. Lägg ifrån dig dina kommersiella prylar, och var närvarande i stunden. Sluta skifta fokus från sakfrågan.
Alla hjärtans dag är till för att fira kärlek. Inget annat.