Svenska glamrockbandet The Ark splittrades 2010 och nu, 10 år senare, återförenas de för en nostalgiturné. Under turnén kommer de passera Oskarshamn och spela på festivalen Latitud 57, den 3:e juli.
Ola Salo, Mikael Jepson, Martin Axén, Jens Andersson, Lasse Ljungberg och Sylvester Schlegel är medlemmarna i bandet som bildades 1991 i Rottne utanför Växjö, och genombrottet kom år 2000 med låten ”It takes a fool to remain sane”. Anledningen till turnén är att det är 20 års-jubileum för bandets första skiva.
– Vi har aldrig ångrat att vi la ner, men vi har saknat varandra, saknat att hänga som band och att träffa den publik som gillar vår musik och som hängt med i vått och torrt. Vi vill bjuda på en maxad show, den totala Ark-upplevelsen. Vi är så taggade och ser fram emot att få åka ut och möta den publik som vill höra oss, skriver sångaren och frontmannen Ola Salo i ett pressmeddelande.
Gällande Kalmar län så spelar The Ark även i Borgholm under turnén.


