Lyckat projekt stärker Smålands hotell och restauranger

Hotell- och restaurangbranschen har ett projekt "En värld av möjligheter" som hjälper branschanställda att bli tryggare i sin roll
Stärkande självförtroende och ökad motivation är några av effekterna av projektet. Foto: Pixabay

Över 150 hotell- och restauranganställda i Småland har utvecklats inom sitt arbete tack vare projektet ”En värld av möjligheter”. Stärkt självförtroende, förbättrad kompetens samt ökad motivation är några av de positiva effekterna.

Våren 2019 var startskottet för utbildningsprojektet ”En värld av möjligheter”. Sedan dess har ver 150 anställda inom hotell- och restaurangbranschen tagit del av olika kurser i service, arbetsledning, specialiserad matlagning. dryckeskunskap och yrkessvenska. Projektet som Hotell och restaurangfacket ligger bakom har stärkt självsäkerheten och motivationen hos de anställda och anses vara ett lyft för Smålands besöksnäring.

– Det är precis vad vi vill uppnå. Självsäkerhet och yrkesstolthet är viktigt för att må bra på arbetsplatsen och vilja stanna kvar i sitt yrke, säger Marina Nilsson som är ansvarig för projektet.

Projektet kommer även finnas kvar under 2020 och fortsatt erbjuda kurser för som stärker kunskaper för de anställda inom branschen.

KALMAR LÄN WEATHER
Senaste nytt