Kalmarcyklister bidrog till Sverigevinst i internationell tävling

Cykel i snön.
Vintercyklister från Kalmar deltog i tävling som Sverige vann. Foto: Pixabay

Den internationella aktivitetsdagen Winter Bike To Work Day har arrangerats sedan 2013. Cyklister från hela världen anmäler sin stad till tävlingen och i år stod Sverige som vinnare med sammanlagt 4110 vintercyklister.

Sverige stod som vinnare med flest vintercyklister under Winter Bike To Work Day. Från Kalmar fanns det 62 tappra människor som anmälde sig.

Runt om i landet har kommuner, regioner, Cykelfrämjandet och Fridays For Future genomfört aktiviteter för att uppmuntra vintercyklister och för att påtala behovet av att förbättra möjligheterna att cykla säkert året runt.

Nu slutar var tredje person som cyklar en genomsnittlig dag under sommarhalvåret att cykla under vinterhalvåret. Under de kallaste månaderna halveras antalet cyklister jämfört med sommaren.

– De som ställer in cykeln när vintern kommer gör det oftast på grund av dåligt underlag och för rädslan för att halka. Vädret är ett mindre bekymmer. Att så många anmälde att de cyklade under Vintercyklingens dag visar att det finns en stor vilja hos många svenskar att cykla året om, men att man vill kunna cykla säkert, säger Klas Elm, vd för Svensk Cykling i ett pressmeddelande.

Totalt deltog 14374 vintercyklister runt om i världen. Bäst i hela tävlingen var studentstaden Uppsala som hade 879 deltagare.

KALMAR LÄN WEATHER
Senaste nytt