I följd av pandemin har det blivit en ökning av internetanvändare i Sverige under det senaste året, enligt rapporten “Svenskarna och Internet 2022”.
Rapporten “Svenskarna och Internet 2022” publicerades elfte oktober och innehåller statistik om den svenska befolkningen angående hur stor andel som använder sig av internet och hur ofta. Ett av statistikerna visar att upp till 94 procent av svenska folket använder internet och nästan alla gör det dagligen. De olika generationerna som använder internet har ändrats inom den senaste åren, som att personer som föddes mellan år 1920-30 har ökat till att mer än hälften använder internet.
Under den senaste året har flera svenskar börjat få mer behov av de digitala lösningar för olika saker. Under 2021 var det ungefär hälften av befolkningen som använde sig av Mobil Bank-ID varje dag, men under 2022 har det ökat upp till 71 procent som använder Mobil Bank-ID dagligen och majoriteten som har använt det under året. Samtidigt som att svenska folket blivit mer vana att använda sig av e-legitimation har även den digitala metoden för transport och vård ökat till 57 procent respektive 83 procent.
Med den ökade digitaliseringen i Sverige har det blivit färre personer som tar sig ut ur huset för att gå till butiken och handla mat eller kläder. Under 2022 har andelen av internetanvändare som handlar livsmedel och hushållsprodukter ökat till elva procent. Under pandemin blev det vanligare att beställa varor online och efter att restriktionerna sänktes har det visat sig att istället för att minska e-handeln har den istället ökat. Majoriteten av internetanvändare har vid någon gång handlat online under 2022.
Det har blivit allt vanligare att träffa andra utan att behöva gå ut ur huset, nästan hälften av internetanvändare har kommunicerat med personer de endast har träffat online. Trots den statistiken har en stor majoritet av människor sagt att det är alltid lättare att träffa andra människor ansikte mot ansikte i den fysiska världen. Det hindrar dock inte andelen av internetanvändare som tycker det är lättare att träffas genom digitala meddelanden att öka till elva procent.
Rapporten visar att digitaliseringen kommer att fortsätta öka under åren. Om det fortsätter kommer det finnas smarta prylar som kan göra alla mänskliga ärenden åt sig vid år 2027. Mer kan man läsa på svenskarnaochinternet.se.