Anledningarna att studera faller bort, en efter en

Montage. Studenter på Linnéuniversitetet samt bylinebild på skribenten
Resor likt Stefan Löfvens är utrotningshotade, skriver Jacob Malmgren. Montage. Bild: Joakim Palmqvist

I Sverige är det möjligt för ett fosterbarn att utbilda sig till svetsare, därefter bli ordförande i ett fackförbund för att sedan bli statsminister. I Sverige får vem som helst möjligheten att bli vad som helst. Kommer det inte vara så längre?

Förra veckan kom förslaget att räntan på studielånen ska höjas med 10 procent. Tidigare har det varit vedertaget att “studielånet är det bästa lånet du någonsin kan få” men nu kommer alltså nuvarande studenter och samtliga som lånat efter 1989 att få en 10 procent högre ränta.

”I Sverige får vem som helst möjligheten att bli vad som helst. Kommer det inte var så längre?”

Jacob Malmgren

Egentligen spelar detta mindre roll för mig. 21 år, vit och man. Jag kommer inte behöva avbryta mina studier på grund av detta. Men en ensamstående småbarnsföräldrer, en annan person i medelåldern eller någon annan som inte är 21 år, vit och man kommer avstå från att studera. För i slutändan blir det inte värt det.

Sverige är ett av de länder i världen där det är minst lönsamt, rent ekonomiskt, att utbilda sig efter gymnasiet, enligt en mätning från OECD. Snart finns det inga anledningar kvar att studera vidare. 

En halv procentenhet gör väl inte så stor skillnad? Totalt skulle räntehöjningen kunna innebära en ökning med 22 500 kr totalt. Det är tusentals kronor som gör det än mer ovärt att studera i Sverige. Ett land som redan nu är ett av de länder där högre utbildning ger sämre lön.

Landets högskolor och universitet består främst av studenter som är barn till akademiker. Det här förslaget barrikaderar dörren för personer där studier inte varit det självklara valet. Frågan är hur mycket mer sällsynta resor likt Stefan Löfvens kommer bli i framtiden. I dagsläget är de utrotningshotade.