För en månad sedan startade höstterminen och den nya mellanstadieskolan slog upp portarna för första gången för sina elever. En skola som ska ha nära till naturen med en inspirerande miljö. Skolan heter Bågskytteskolan och ligger i Rinkabyholm strax utanför kalmar.
Namnet Bågskytteskolan kommer från den gamla bågskyttebanan som tidigare låg på Dunö. Skolan är tre våningar där varje årskurs har sin egna våning. Det finns också en idrottshall, matsal och fritids.
– Arkitekten bakom skolan hade en tanke om att skolan skulle smälta in så mycket som möjligt i miljön bakom och bland tallarna bakom skolan. Fasaden på skolan har samma färg som tallarna och det ska se ut som att skolan är täckt av bark, berättar Sofie Larsson som är rektor på skolan.

Skolan som har tre våningar har utsikt mot skogen åt nästan alla håll och kanter. När man befinner sig i skolan känns det som att man istället sitter uppe bland trädkronorna. Det ska kännas som att utomhusmiljön kommer in.
– En inspirerande miljö, förklarar Sofie.
Klassrummen har stora fönster med mycket ljusinsläpp och utsikt mot skogen. Rummen är dekorerade med jordnära färger och växter med tillhörande grupprum. I korridoren finns det träpaneler som ger en naturnära känsla.



Skolgården är utrustad med flera olika slags aktiviteter, allt ifrån fotbollsplan till bordsfotboll och klätterställning. Skolgården har skogen som granne och en cykelväg går förbi skolan.




