Under onsdagen nådde temperaturen 9,7 grader Ölands södra udde. Det är den högsta uppmätta temperaturen i februari för området sedan 50-talet. Nu tror meteorologen Moa Hallberg att Kalmar län kan få en rekordtidig vår.
Varma vindar har spridit sig över Sverige efter ett lågtryck i Atlanten. Kalmar och Oskarshamn kom på andra respektive tredje plats som varmast i landet efter Karlskrona som fick en temperatur på 11.1 grader, skriver Barometern.
Ölands södra udde fick en temperatur på 9,7 grader och det milda vädret tros fortsätta till slutet av nästa vecka. Flera lågtryck från Norska havet beräknas sprida sig över Sverige, säger Moa Hallberg, meteorolog vid SMHI, till Barometern.
Moa Hallberg säger till Barometern att den meteorologiska definitionen av vår är när temperaturen har legat över noll grader sju dagar i streck, men att det fortfarande finns risk för snö.
— Vi kan inte se någon snö på ingång i våra prognoser, men det är såklart möjligt att det kan bli vintertemperatur senare i år, säger Moa Hallberg.
[avatar user=”ro222ei” size=”thumbnail” align=”left”]Ronja Zirnsack[/avatar]




