söndag 14 dec 2025

Fridays for future – varje fredag

måndag 18 februari 2019 14:51

Sedan november har det varit klimatdemonstration, Fridays for future, en gång i månaden i Kalmar. Nu är det utökat till varje fredag.


En av banderollerna i fredags löd ”Det finns ingen planet b”. Foto: Ronja Zirnsack

Tanken med Fridays for future som är sprungen ur Greta Thunbergs klimatstrejk är att på fredagar samlas utanför stadshuset och demonstrera för klimatet. Aina Hagberg, från klimatgruppen Folk och Frö, är en av arrangörerna i Kalmar. Hon berättar att utökningen har lett till att klimatgruppen har vuxit.

— På demonstrationen i fredags var vi runt 40 deltagare, säger Aina Hagberg från klimatgruppen Folk och Frö.

Elisabet Zöttl och kamrat demonstrerar för miljön utanför Kalmar stadshus
Amie Engberg och Elisabet Zöttl var två av deltagarna i fredagens demonstration. Foto: Ronja Zirnsack

En av deltagarna i fredags var Daphne Thuvesson (MP) från Kalmar kommunfullmäktige. Hon säger till Linnébladet att ett konkret mål med Kalmar kommun är att vara fossilbränslefritt år 2030. I slutet av förra året fick Daphne Thuvesson (MP) ta del av en rapport i kommunfullmäktige som visade på att användningen av fossila bränslen i Kalmar bara ökar.

— Den enda konkreta datan för Kalmar som kommun visar att vi går åt fel håll, säger Daphne Thuvesson (MP).

Även Naturskyddsföreningen och Svenska kyrkan har blivit aktiva i demonstrationen Fridays for future. Både Aina Hagberg och Daphne Thuvesson (MP) berättar att de har träffat flera av Kalmars kommunpolitiker under demonstrationerna. Det finns även flera ungdomar från SSU, Sveriges Socialdemokratiska ungdomsförbund, som har startat en ungdomsgrupp som demonstrerar.

— Vid ett tillfälle kom Johan Persson (kommunstyrelsens ordförande, redaktionens anmärkning) ner när ungdomarna var där också, säger Aina Hagberg.

Daphne Thuvesson (MP) berättar att det just nu finns en diskussion i Kalmar på länsnivå angående miljöpolitiken, specifikt produktionen av biogas.

— Jag tycker att det är viktigt att vi inte bara tittar på hur vi kan minska eller anpassa oss till klimatpåverkan utan ta makt över vår klimatpåverkan. Det har vi inte börjat med än, säger Daphne Thuvesson (MP).


På ett plakat fick deltagare skriva ner sina nyårslöften som handlade om miljön. Foto: Ronja Zirnsack

En miljöaspekt som varit väldigt omdebatterad den senaste tiden är flyget. Med trender på sociala medier som #jagstannarpåmarken och #tågsemester tycker Daphne Thuvesson (MP) att vi är på väg åt rätt håll men har långt kvar att gå.

— Vi kan inte fortsätta flyga. Jag tycker att vi ska jobba för en timeout tills vi har en klimatneutral flygplan, säger Daphne Thuvesson (MP).

Fridays for future har nyligen börjat sprida sig utanför Sveriges gränser och senast förra veckan skrev den brittiska dagstidningen The Guardian om Greta Thunberg och hennes arbete för klimatpolitiken.

Fakta: Fridays for future startade i november 2018 med mål att lämna in medborgarförslag
i Sveriges kommuner. Medborgarförslagen involverade bland annat uppmaningar om att 
alla kommuner aktivt ska arbeta för att hålla Parisavtalet och klara 1,5 graders-målet. 
I förlängningen syftade demonstrationen även till att påverka klimattoppmötet COP24 i 
Polen vilket verkar ha lyckats då Greta Thunberg blev inbjuden till att tala där. 

Läs mer: The Guardians artikel om Greta Thunberg

Läs mer: Fridays for future officiella hemsida

[avatar user=”ih222ij” size=”thumbnail” align=”left”]Isabelle Haag[/avatar]

Senaste nytt

Bild på Ann Lagerström när hon ger en zonterapi-behandling.
Livsstil

Zonerna som gör dig frisk

Ann Lagerström, zonterapeut, anser att läkemedel inte alltid behövs för att bli av med krämpor utan alternativa behandlingar kan hjälpa mot bland annat ryggont och migrän.

Profilbild på Rickard Sandström, spöksökare i Kalmar.
Webb-TV

Lokal ghostbuster i Kalmar

Linnébladet har träffat Kalmars nya spöksökare och fått sig ett snack om det övernaturliga.