Tomas drabbades hårt av stölderna

Thomas står i kassan
Tomas Arvidsson äger idag spelbutiken i Baronen.
Thomas står i kassan
Tomas Arvidsson var en av de som drabbades hårt av stölderna.                                      Foto: Daniel Marsfeld

KALMAR. Stölderna av trisslotter från butiken i Berga Centrum pågick under 1,5 år. Delägaren Tomas Andersson drabbades så hårt att butiken en månad inte kunde ta ut några löner. Till en början visste inte Tomas vart pengarna försvann ifrån och det krävdes en fälla för att avslöja gärningsmannen.

Under onsdagen dömdes den man i 40-årsåldern som tidigare åtalats för grov stöld efter att under 1,5 år stulit trisslotter från en och samma spelbutik i Berga Centrum. Enligt Barometern hittades 4285 skrapade lotter efter en husrannsakan i gärningsmannens lägenhet och mannen ska sammanlagt ha löst ut vinster i olika butiker till ett värde av 142 000 kronor.

En av de som drabbades av stölderna var delägaren Tomas Arvidsson, 57 år. Han är lättad över att domen är fastställd.

– Det är en stor befrielse. Det är skönt att vi fick ett stopp på det här och att personen ifråga har åkt fast, säger Tomas Arvidsson.

trisslotter
Polisen hittade 4285 skrapade lotter hemma hos gärningsmannen. Foto: Daniel Marsfeld

Stölderna började i januari 2017 och Tomas berättar att han i ett tidigt skede reagerade över att något inte stod rätt till. Vid tillfället visste inte Tomas och kollegorna varifrån pengarna försvann. När stölderna av buntarna med trisslotter blev återkommande och skedde sporadiskt blev det ett ekonomiskt problem för Tomas Arvidsson med kollegor. Hade stölderna pågått ett tag till hade butiken antagligen inte rätt ut det ekonomiskt.

– Det var månad vi inte kunde ta ut lön för att det helt enkelt saknades pengar och så dåligt hade det inte gått, säger Tomas Arvidsson.

Det var efter att vittnen tipsat om att en kund, vid ett flertal tillfällen, befunnit sig bakom disken som Tomas blev alltmer misstänksam mot mannen som brukade hjälpa till att städa butiken emellanåt. En dag när 40-åringen erbjöd sig att städa förberedde sig Tomas genom att fotografera de buntar med lotter som låg framme och skev ner lotternas serienummer. När han sedan noterade att en bunt saknades och fick syn på den i kundens ficka kallade han på polis som förde bort gärningsmannen från platsen.

Enligt Barometern har det framkommit att gärningsmannen lider av spelmissbruk. Tingsrättens dom föll därför på skyddstillsyn och behandling av problemet. Mannen ska även betala tillbaka 328 463 kronor till butiken för de lotter han stulit.

Idag äger Tomas Arvidsson en spelbutik vid Baronen och är även delägare i en förbutik till Ica Rimsmeden.

 

 

Sök
KALMAR WEATHER