Kraftiga snöbyar över Kalmar län

Plogtraktor röjer snö vid en kulle.
Snöröjning pågår just nu dygnet runt i Kalmar. Foto: William Juhlin


Under natten mellan måndag och tisdag kom stora mängder snö runt om i Kalmar län, vilket ställer höga krav på snöröjningen. I Kalmar har plogbilarna varit ute sen tidig morgon för att göra trafiken så säker som möjligt för resenärerna. Men hur bra tycker Kalmarborna att de har skött sig?

-Jag tycker de har plogat väldigt bra här inne i centrum men borta vid Kattrumpan var det betydligt fler snövallar att korsa, säger Max Richert som var ute och gick med sin son i barnvagn.

Eva Nilsson som cyklat till jobbet idag är inne på samma spår som Max Richert.

– Jag tycker att cykelvägarna var fenomenala idag men lite sämre på vägarna. Överlag tycker jag de har skött sig bra med röjningen, säger Eva Nilsson.

Thomas Körge som jobbar som arbetsledare på Kalmar kommun säger att de svåra är att planera hur resurserna ska används eftersom vädret är så oförutsägbart.

-Det blåser nordostliga vindar vilket gör det svårt att planera arbetet. Dessutom så skiljer sig prognosen mycket åt, säger Thomas Körge.

Hur planerar ni snöröjningen?

-Vi delar upp det och prioriterar gång- och cykelbanor, infartsleder och bussgator. Sen kommer de mer trafikerade vägarna som Erik Dahlbergs väg, Norra- och Södra vägen och villagator i andra hand.

Hur länge har ni hållit på?

Vi kör dygnet runt just nu och de som kör nu är inne på runda två. De startade vid klockan 07:00 i morse.

Snöovädret kommer att hålla i sig under kvällen och natten, uppger Klart.se.

Foto: William Juhlin