Det har gått över en månad sedan allmänheten fick rekommendationen att ha munskydd på sig i kollektivtrafiken. Fortfarande är det många som väljer att inte ha på sig munskydd ombord tåg och bussar i Kalmar län.
Den sjunde januari gick Folkhälsomyndighetenut med rekommendationen till allmänheten i Sverige att alla ska ha på sig munskydd på kollektivtrafiken mellan 7-9 och 16-18 på vardagar. Över en månad efter rekommendationen kom ut så är det fortfarande en majoritet som inte använder munskydd ombord kollektivtrafiken i Kalmar Län. Linus Åsberg som är kommunikatör för Kalmar Länstrafik (KLT) förklarar att det varierar väldigt mycket mellan tid och plats beroende på vilka som använder munskydd.
– Vi ser att det varierar stort beroende på vilken linje och vilken tid det är. Vi har ingen exakt siffra på hur många det är som använder munskydd, men när vi frågar runt våra förare så varierar det mellan en tredjedel och en femtedel av passagerarna som använder munskydd i kollektivtrafiken, säger Linus Åsberg.
Det finns enligt Linus ingen klar statistik på hur många det är som använder munskydd. Dock så berättar Linus att man ser skillnader geografiskt då det är betydligt fler som bär munskydd i statstrafiken än vad det är på landsbygden, då det är flera passagerare ombord och att det är mer trängsel.
Delar inte ut munskydd ombord
Redan när Folkhälsomyndigheten gick ut med denna rekommendation så meddelade KLT att de inte kommer dela ut munskydd ombord i kollektivtrafiken, utan att man ansvarar själv att ha munskydd. Det är för att det inte finns något smittsäkert sätt att dela ut munskydden. Men KLT har tillsammans kommit överens med flera andra kollektivtrafiks branscher och organisationer i Sverige att dela ut munskydd på ett ställe per län, där man kan i Kalmar län hämta ut munskydd vid KLTs kundservice i Högsby.
Enligt Linus så ser inte KLT över att dela ut munskydd ombord på sina bussar och tåg för tillfället.
– Som det ser ut nu så har vi ingen möjlighet att dela ut munskydd ombord. Men om det kommer nya riktlinjer från någon myndighet så får vi ser över det.