HULTSFRED. Vid 00:02 natten till onsdag larmades polisen om att en personbil hade kört in i entrén till en bensinmack på norra gatan i Hultsfred. Bilen hade krossat båda glasdörrarna men ingen person ska ha kommit till skada.
– Bilen har kört rakt in i butiken genom entrédörren. Vi vet inte anledningen än utan vi väntar på polisens undersökning. De som har kört bilen är kvar så det är ganska lugnt på platsen, säger Michael Hesselgård vid räddningstjänsten i Hultsfred till Dagens Hultsfred.
Polisen hade kommit till platsen och hittat tre personer i bilen varav föraren misstänktes vara narkotikapåverkad. Föraren misstänks för vårdslöshet i trafik, olovlig körning samt rattfylleri under påverkan av narkotika.