Vågar påstå att alla känner igen den påstådda sanningen. Dagens ungdomar är minsann de lataste och domedagsprofetiorna över samhällets sönderfall staplas på varandra. ”Det var bättre förr” mentaliteten som passar bra in i det nya tidevarvet av konservatismens framväxt i det västerländska samhället.
”Våra dagars ungdom uppträder ohövligt, föraktar auktoriteter, har ingen respekt för äldre människor och pratar när den borde arbeta. De säger emot sina föräldrar, skryter på bjudningar, glufsar i sig maten och tyranniserar sina lärare.”
Ett citat skrivet tidigt 2020? Nej, det är faktiskt ett citat som sägs ha sagts redan 400 före kristus, av filosofen Sokrates. Om det verkligen är hans citat är omtvistat men att det är ett tecken på att citatet är uråldrigt kan vi konstatera.
Vi kan också konstatera att samma mentalitet av de äldre i samhället har gått från generation till generation. Detta trots att de äldre en period i livet har varit den yngre generationen, som fått skit kastat på sig från den äldre.
Vi lever i den mest omvälvande tid som har upplevts i världen. Elektrifieringen och datoriseringen av samhället de senaste hundra åren saknar motstycke i världshistorien. Detta i takt med att utbildningar och jobbkarriärer inte längre är något exklusivt för de priviligierade i ett svenskt samhälle.
Det som Ungdomsbarometerns undersökning 2016 kom fram till var att dagens ungdomsgeneration har tron på att man själv har stora möjligheter att påverka sin framtid. Samtidigt säger lite mer än hälften av ungdomarna som besvarade undersökningen att man kan ta vilket jobb som än erbjuds.
Det är svårt att jämföra hur livet för barn och ungdomar ser ut 2020, jämfört med 1920. Att inte vara tvungna att arbeta på den lokala industrin som 14-åring är en utveckling samhället och dess människor ska vara lyckliga över.
Att det finns fler jobbalternativ och fler möjligheter till karriär inom ett yrke du själv brinner för är inte något du ska be om ursäkt för. Låt inte någon stå i vägen för det du drömmer om och det du tror på. Lär dig som ungdom redan nu att inte gnälla på de generationerna som kommer under dig



